I suggest you ...

Embrace/Contribute to jQuery /jQuery UI as much as possible.

UL

34 votes
Vote
Sign in
Check!
(thinking…)
Reset
or sign in with
  • facebook
  • google
    Password icon
    I agree to the terms of service
    Signed in as (Sign out)
    You have left! (?) (thinking…)
    Vishal R. JoshiVishal R. Joshi shared this idea  ·   ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →

1 comment

Sign in
    Check!
    (thinking…)
    Reset
    or sign in with
    • facebook
    • google
      Password icon
      I agree to the terms of service
      Signed in as (Sign out)
      Submitting...
      • Serhat AlbayoğluSerhat Albayoğlu commented  ·   ·  Flag as inappropriate

MVC 4 jQuery DatePicker 'ı Türkçe çalıştırmak için Visual Studio ile çalışanlara bu aşağıda gösterdiğim yöntemler sayesinde uzun araştırmalar ile boşuna vakit kaybetmemelerini umuyorum. Çünkü ben internetteki bir çok çözüm olarak artık geçerliliğini kaybetmiş yarım anlatımlar ile sununanları deneyip çok zaman kaybettim. Ben detaya girmeyip direkt olarak çözümü sunacağım. Bunun için MVC deneyiminizin olması gerekli. Örneğin Partial View nedir ve nasıl oluşturulur detayına girmiyorum. Ama aşağıdaki anlatılanlar kesin olarak bunu becerememiş olabilecek arkadaşlara çok faydalı ve hızlı çözüm sunacaktır.

1. Visual Studio 2010 (veya üstü) ile MVC 4 Internet aplikasyonu oluşturun.

2. Bir Model yaratın ve içerisinde DateTime fieldi olsun. Muhtelif yöntemlerden birini seçip veritabanı oluşturun ve Index,Create,Edit,Delete,Details View 'lerini oluşturun. Bunun anlatımı çok uzun olacağı için ben bu kısmı geçiyorum. Çünkü asıl odaklanacağımız bu date field 'lerin ne şekilde DatePicker kullanacağı ve bunun nasıl Türkçe çalışacağı. Şimdi gelelim asıl konumuza.

3. Aşağıdakini Package Manager ile install et. (Tools>Library Package Manager>Package Manager Console ile)

PM> Install-Package jQuery.UI.i18n [Enter]

4. Views>Shared>_Layout.cshtml son satırlarını aşağıdaki gibi yap. Varsa başka tanımlamaları kaldırın.)

@Scripts.Render("~/bundles/jquery")
        @Scripts.Render("~/bundles/jqueryui")
        @Styles.Render("~/Content/themes/base/css")
        @RenderSection("scripts", required: false)
        </body>
        </html>

5. Views>Shared>EditorTemplates klasörü oluşturun.
        6. İçine Partial View olarak Date.cshtml oluşturun. (Bunun Partial View olarak olmasına özen gösterin.)
        7. İçeriği aşağıdaki gibi olsun.
        @model Nullable<DateTime>

@{
        DateTime dt = DateTime.Now;
        if (Model != null)
        {
        dt = (System.DateTime)Model;
        }
        @Html.TextBox("", String.Format("{0:dd.mm.yy}", dt.ToShortDateString()), new { @class = "datefield", type = "date" })
        }

8. Views>Shared>DisplayTemplates klasörü oluşturun.
        9. İçine Partial View olarak Date.cshtml oluşturun.
        10. İçeriği aşağıdaki gibi olsun.
        @model System.DateTime?

@(Model.HasValue ? Html.Raw(Model.Value.ToString("dd/MM/yyyy")) : null)

11. Date Field View dosyasının en altına aşağıdakini koyun.
        @section Scripts{

<script src="~/Scripts/jquery-ui-i18n.js"></script>
        <script type="text/javascript">
        $(document).ready(function () {
        $(".datefield").datepicker($.datepicker.regional["tr"]);
        });
        </script>
        }

Yukarıdakileri yaptıktan sonra Türkçe çalışan jQuery DatePicker 'ınız kullanıma hazır hale gelecektir. Sistem çalışınca kolay gibi ama inanın ben bunları bir çok makaleyi deneyip onlardan aldığım bilgileri bir araya getirerek yapabildim.

Feedback and Knowledge Base